STM32L031C6U3
Manufacturer Part Number:
STM32L031C6U3
Manufacturer/Brand:
STMicroelectronics
Part of Description:
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48UFQFPN
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Microcontrollers
Connectivity :
I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Core Processor :
ARM® Cortex®-M0+
Core Size :
32-Bit Single-Core
Data Converters :
A/D 10x12b
EEPROM Size :
1K x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
38
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
48-UFQFN Exposed Pad
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
32KB (32K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
8K x 8
Speed :
32MHz
Supplier Device Package :
48-UFQFPN (7x7)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.65V ~ 3.6V