PIC18LF24K50-I/SS
Manufacturer Part Number:
PIC18LF24K50-I/SS
Part of Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SSOP
Connectivity :
I²C, SPI, UART/USART, USB
Data Converters :
A/D 14x10b
EEPROM Size :
256 x 8
Number of I/O :
22
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Program Memory Size :
16KB (8K x 16)
RAM Size :
2K x 8
Speed :
48MHz
Supplier Device Package :
28-SSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 3.6V