Z8F082AQB020SG
Manufacturer Part Number:
Z8F082AQB020SG
Part of Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 8QFN
Connectivity :
IrDA, UART/USART
Data Converters :
A/D 4x10b
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
6
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Package / Case :
8-VDFN Exposed Pad
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Product Status :
Active
RAM Size :
1K x 8
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
8-QFN (5x6)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V ~ 3.6V