PIC18LF13K50-I/P
Manufacturer Part Number:
PIC18LF13K50-I/P
Part of Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20DIP
Connectivity :
I²C, SPI, UART/USART, USB
Data Converters :
A/D 11x10b
EEPROM Size :
256 x 8
Mounting Type :
Through Hole
Number of I/O :
14
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
20-DIP (0.300", 7.62mm)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Program Memory Size :
8KB (4K x 16)
RAM Size :
512 x 8
Speed :
48MHz
Supplier Device Package :
20-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 3.6V