Z8F2480SH020SG
Manufacturer Part Number:
Z8F2480SH020SG
Part of Description:
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 20SOIC
Connectivity :
I²C, IrDA, LINbus, UART/USART
Data Converters :
A/D 7x10b
Number of I/O :
17
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Package / Case :
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Product Status :
Not For New Designs
Program Memory Size :
24KB (24K x 8)
RAM Size :
3K x 8
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 3.6V