CY8C24533-24PVXIT
Manufacturer Part Number:
CY8C24533-24PVXIT
Part of Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28SSOP
Connectivity :
I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Data Converters :
A/D - 14bit; D/A - 8bit
Number of I/O :
26
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Peripherals :
LVD, POR, PWM, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
8KB (8K x 8)
RAM Size :
256 x 8
Speed :
24MHz
Supplier Device Package :
28-SSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V ~ 5.25V