Z8F012ASJ020SG2156
Manufacturer Part Number:
Z8F012ASJ020SG2156
Part of Description:
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 28SOIC
Connectivity :
IrDA, UART/USART
Data Converters :
A/D 8x10b
EEPROM Size :
16 x 8
Number of I/O :
23
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Package / Case :
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Product Status :
Active
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
28-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V ~ 3.6V