SML-LXR2106USBC-TR
Manufacturer Part Number:
SML-LXR2106USBC-TR
Manufacturer/Brand:
Lumex, Inc.
Part of Description:
LED BLUE CLEAR SMD R/A
Manufacturer :
Lumex, Inc.
Product Category :
LED Indication - Discrete
Color :
Blue
Configuration :
Standard
Current - Test :
20mA
Features :
Height (Max) :
0.60mm
Lens Color :
Colorless
Lens Size :
1.70mm x 0.60mm
Lens Style :
Rectangle with Domed Top
Lens Transparency :
Clear
Millicandela Rating :
80mcd
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Package / Case :
2-SMD, No Lead
Product Status :
Active
Size / Dimension :
2.10mm L x 1.00mm W
Supplier Device Package :
SMD
Viewing Angle :
120°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
3.3V