VLMO30K1L2-GS18
Manufacturer Part Number:
VLMO30K1L2-GS18
Manufacturer/Brand:
Vishay Semiconductor - Opto Division
Part of Description:
LED ORANGE CLEAR 2PLCC SMD
Manufacturer :
Product Category :
LED Indication - Discrete
Color :
Orange
Configuration :
Standard
Current - Test :
2mA
Features :
Height (Max) :
1.85mm
Lens Color :
Lens Size :
2.40mm Dia
Lens Style :
Round with Flat Top
Lens Transparency :
Clear
Millicandela Rating :
13mcd
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
2-SMD, J-Lead
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
3.00mm L x 2.80mm W
Supplier Device Package :
2-PLCC
Viewing Angle :
120°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
1.8V