PIC32MM0064GPL036T-I/M2
Manufacturer Part Number:
PIC32MM0064GPL036T-I/M2
Manufacturer/Brand:
Microchip Technology
Part of Description:
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 36SQFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Connectivity :
IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Core Processor :
MIPS32® microAptiv™
Core Size :
32-Bit Single-Core
Data Converters :
A/D 14x10/12b; D/A 1x5b
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
29
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
36-VFQFN Exposed Pad
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, I²S, POR, PWM, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
64KB (64K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
8K x 8
Speed :
25MHz
Supplier Device Package :
36-SQFN (6x6)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V ~ 3.6V