65-21/BHC-FS1T1B14/2AA
Manufacturer Part Number:
65-21/BHC-FS1T1B14/2AA
Manufacturer/Brand:
Everlight Electronics
Part of Description:
LED BLUE CLEAR REV GW SMD
Manufacturer :
Everlight Electronics
Product Category :
LED Indication - Discrete
Color :
Blue
Configuration :
Standard
Current - Test :
20mA
Features :
Height (Max) :
1.35mm
Lens Color :
Colorless
Lens Size :
1.70mm x 1.10mm
Lens Style :
Oval with Flat Top
Lens Transparency :
Clear
Millicandela Rating :
270mcd
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
2-SMD, Z-Bend
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
2.00mm L x 1.40mm W
Supplier Device Package :
Reverse Gull Wing
Viewing Angle :
120°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
3.1V