LV E63C-ABCA-35-L-Z
Manufacturer Part Number:
LV E63C-ABCA-35-L-Z
Manufacturer/Brand:
ams OSRAM
Part of Description:
LED GREEN CLEAR 4PLCC SMD
Manufacturer :
ams OSRAM
Product Category :
LED Indication - Discrete
Color :
Green
Configuration :
Standard
Current - Test :
30mA
Features :
Height (Max) :
3.50mm
Lens Color :
Colorless
Lens Size :
2.60mm Dia
Lens Style :
Round with Domed Top
Lens Transparency :
Clear
Millicandela Rating :
1460mcd
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
4-PLCC
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
3.20mm L x 2.80mm W
Supplier Device Package :
4-PLCC
Viewing Angle :
20°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
3.8V