TC1798F512F300EPABKXUMA2
Manufacturer Part Number:
TC1798F512F300EPABKXUMA2
Manufacturer/Brand:
Infineon Technologies
Part of Description:
IC MCU 32BIT 4MB FLASH 516LFBGA
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Microcontrollers
Connectivity :
ASC, CANbus, EBI/EMI, FlexRay, MLI, MSC, SSC
Core Processor :
TriCore™
Core Size :
32-Bit Single-Core
Data Converters :
A/D 8x10b, 64x12b
EEPROM Size :
192K x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
238
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Oscillator Type :
External
Package / Case :
516-LFBGA
Peripherals :
DMA, POR, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
4MB (4M x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
288K x 8
Speed :
300MHz
Supplier Device Package :
PG-LFBGA-516-5
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.235V ~ 3.63V