BA0402A-ZGN-020MA
Manufacturer Part Number:
BA0402A-ZGN-020MA
Manufacturer/Brand:
Solidlite
Part of Description:
0402 20MA GREEN LED
Stock Condition:
500
Manufacturer :
Solidlite
Product Category :
LED Indication - Discrete
Color :
Green
Configuration :
Current - Test :
20mA
Features :
Height (Max) :
0.60mm
Lens Color :
Lens Size :
1.00mm x 0.50mm
Lens Style :
Rectangle with Flat Top
Lens Transparency :
Clear
Millicandela Rating :
285mcd
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Product Status :
Active
Size / Dimension :
1.00mm L x 0.50mm W
Supplier Device Package :
0402
Viewing Angle :
120°, 128°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
3.3V