LM3S1332-IQC50
Manufacturer Part Number:
LM3S1332-IQC50
Manufacturer/Brand:
Luminary Micro
Part of Description:
IC MCU 32BIT 96KB FLASH 100LQFP
Stock Condition:
90
Manufacturer :
Luminary Micro
Product Category :
Microcontrollers
Connectivity :
IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Core Processor :
ARM® Cortex®-M3
Core Size :
32-Bit Single-Core
Data Converters :
A/D 3x10b
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
57
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
100-LQFP
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
96KB (96K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
16K x 8
Speed :
50MHz
Supplier Device Package :
100-LQFP (14x14)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.25V ~ 2.75V