BF3H60G-YGH-020MA
Manufacturer Part Number:
BF3H60G-YGH-020MA
Manufacturer/Brand:
Solidlite
Part of Description:
DIA. 3MM LAMP TYPE 20MA YELLOW L
Stock Condition:
500
Manufacturer :
Solidlite
Product Category :
LED Indication - Discrete
Color :
Yellow-Green
Configuration :
Current - Test :
20mA
Features :
Height (Max) :
6.20mm
Lens Color :
Green
Lens Size :
3.05mm Dia
Lens Style :
Round with Domed Top
Lens Transparency :
Diffused
Millicandela Rating :
170mcd
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Size / Dimension :
Supplier Device Package :
Radial
Viewing Angle :
60°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.3V