CY8C21223-24SXIKP
Manufacturer Part Number:
CY8C21223-24SXIKP
Manufacturer/Brand:
Infineon Technologies
Part of Description:
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 16SOIC
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Microcontrollers
Connectivity :
I²C, SPI, UART/USART
Core Processor :
M8C
Core Size :
8-Bit
Data Converters :
A/D 8x8b
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
12
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
4KB (4K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
256 x 8
Speed :
24MHz
Supplier Device Package :
16-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.4V ~ 5.25V