5973401502SF
Manufacturer Part Number:
5973401502SF
Manufacturer/Brand:
Dialight
Part of Description:
SM1208 Y 590NM SILENS SMPSTR
Manufacturer :
Dialight
Product Category :
LED Indication - Discrete
Color :
Yellow
Configuration :
Current - Test :
20mA
Features :
Height (Max) :
1.50mm
Lens Color :
Lens Size :
2.30mm x 1.60mm
Lens Style :
Rectangle with Flat Top
Lens Transparency :
Millicandela Rating :
6.3mcd
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
2-SMD, No Lead
Product Status :
Active
Size / Dimension :
3.00mm L x 2.00mm W
Supplier Device Package :
Viewing Angle :
110°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.2V