LM3S6633-IQC50-A2
- Manufacturer Part Number:
- LM3S6633-IQC50-A2
- Manufacturer/Brand:
- Luminary Micro
- Part of Description:
- IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP
- Stock Condition:
- 30
- Manufacturer :
- Luminary Micro
- Connectivity :
- Ethernet, I²C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
- Data Converters :
- A/D 3x10b
- Number of I/O :
- 41
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C (TA)
- Package / Case :
- 100-LQFP
- Peripherals :
- Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
- Program Memory Size :
- 128KB (128K x 8)
- RAM Size :
- 32K x 8
- Speed :
- 50MHz
- Supplier Device Package :
- 100-LQFP (14x14)
- Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
- 2.25V ~ 2.75V