PIC18F27Q83T-I/SO
Manufacturer Part Number:
PIC18F27Q83T-I/SO
Manufacturer/Brand:
Microchip Technology
Part of Description:
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 28SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Connectivity :
CANbus, I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Core Processor :
PIC
Core Size :
8-Bit
Data Converters :
A/D 24x12b; D/A 1x8b
EEPROM Size :
1K x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
25
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
128KB (128K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
12.5K x 8
Speed :
64MHz
Supplier Device Package :
28-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 5.5V