CR16MCS9VJE8/NOPB
- Manufacturer Part Number:
- CR16MCS9VJE8/NOPB
- Manufacturer/Brand:
- National Semiconductor
- Part of Description:
- IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80MQFP
- Manufacturer :
- National Semiconductor
- Product Category :
- Microcontrollers
- Connectivity :
- ACCESS.Bus (2-Wire/I²C, SMBus), CANbus, Microwire/Plus (SPI), UART/USART
- Core Processor :
- CR16B
- Core Size :
- 16-Bit
- Data Converters :
- A/D 8x12b
- EEPROM Size :
- 2K x 8
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of I/O :
- 56
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C (TA)
- Oscillator Type :
- External
- Package / Case :
- 80-QFP
- Peripherals :
- POR, PWM, WDT
- Product Status :
- Obsolete
- Program Memory Size :
- 64KB (64K x 8)
- Program Memory Type :
- FLASH
- RAM Size :
- 3K x 8
- Speed :
- 16MHz
- Supplier Device Package :
- 80-QFP (14x14)
- Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
- 4.5V ~ 5.5V