LT PWSG-BACA-36-N626-20-SF
Manufacturer Part Number:
LT PWSG-BACA-36-N626-20-SF
Manufacturer/Brand:
ams OSRAM
Part of Description:
LED TRUE GREEN CLEAR SMD
Manufacturer :
ams OSRAM
Product Category :
LED Indication - Discrete
Color :
Green
Configuration :
Current - Test :
20mA
Features :
Height (Max) :
0.88mm
Lens Color :
Colorless
Lens Size :
1.60mm Dia
Lens Style :
Round with Flat Top
Lens Transparency :
Clear
Millicandela Rating :
2675mcd
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
2-SMD, Flat Lead
Product Status :
Active
Size / Dimension :
3.40mm L x 1.90mm W
Supplier Device Package :
SMD
Viewing Angle :
120°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.65V