S912ZVHY32F1VLL557
Manufacturer Part Number:
S912ZVHY32F1VLL557
Manufacturer/Brand:
Freescale Semiconductor
Part of Description:
MICROCONTROLLER, 16 BIT, HCS12 C
Manufacturer :
Freescale Semiconductor
Product Category :
Microcontrollers
Connectivity :
CANbus, I²C, LINbus, SCI, SPI
Core Processor :
S12Z
Core Size :
16-Bit
Data Converters :
A/D 4x10b
EEPROM Size :
2K x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
73
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
100-LQFP
Peripherals :
DMA, LCD, POR, PWM, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
32KB (32K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
2K x 8
Speed :
32MHz
Supplier Device Package :
100-LQFP (14x14)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V ~ 5.5V