25-21/GVC-CJ1K2AX/2T
Manufacturer Part Number:
25-21/GVC-CJ1K2AX/2T
Manufacturer/Brand:
Everlight Electronics
Part of Description:
ROUND INNER LENS REVERSE MOUNT S
Manufacturer :
Everlight Electronics
Product Category :
LED Indication - Discrete
Color :
Green
Configuration :
Current - Test :
2mA
Features :
Height (Max) :
1.20mm
Lens Color :
Colorless
Lens Size :
1.00mm Dia
Lens Style :
Round with Domed Top
Lens Transparency :
Clear
Millicandela Rating :
8mcd
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Product Status :
Active
Size / Dimension :
3.20mm L x 1.60mm W
Supplier Device Package :
2-SMD
Viewing Angle :
60°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
1.85V