A0A0N40-100-272-090N
Manufacturer Part Number:
A0A0N40-100-272-090N
Manufacturer/Brand:
Bansbach easylift
Part of Description:
STAINLESS STEEL GAS SPRING
Stock Condition:
2
Manufacturer :
Bansbach easylift
Product Category :
Pneumatics, Hydraulics - Shock Absorbers, Dampers
Actuation Force :
20.23lbf (90.0N)
Cushioning :
Features :
316L Stainless Steel Rod and Cylinder
Impact Capacity per Cycle :
Impact Velocity :
Length - Extended :
10.709" (272.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 60°C
Operation :
Product Status :
Active
Reset Force :
Reset Time :
Stroke Length :
3.937" (100.00mm)