D0M0F45-203-480-2225N
Manufacturer Part Number:
D0M0F45-203-480-2225N
Manufacturer/Brand:
Bansbach easylift
Part of Description:
STANDARD GAS SPRING
Stock Condition:
2
Manufacturer :
Bansbach easylift
Product Category :
Pneumatics, Hydraulics - Shock Absorbers, Dampers
Actuation Force :
500.22lbf (2225.0N)
Cushioning :
Features :
CeramPro® Treated Rod, Powder Coated Cylinder
Impact Capacity per Cycle :
Impact Velocity :
Length - Extended :
18.898" (480.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 60°C
Operation :
Product Status :
Active
Reset Force :
Reset Time :
Stroke Length :
7.992" (203.00mm)