TMS5701114CPGEQQ1
Manufacturer Part Number:
TMS5701114CPGEQQ1
Manufacturer/Brand:
Texas Instruments
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Microcontrollers
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, I²C, LINbus, MibSPI, SCI, SPI, UART/USART
Core Processor :
ARM® Cortex®-R4F
Core Size :
16/32-Bit
Data Converters :
A/D 24x12b
EEPROM Size :
64K x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
64
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Oscillator Type :
External
Package / Case :
144-LQFP
Peripherals :
DMA, POR, PWM, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
1MB (1M x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
128K x 8
Speed :
160MHz
Supplier Device Package :
144-LQFP (20x20)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.14V ~ 3.6V