95-21SYGC/S530-E1/S12/TR9
Manufacturer Part Number:
95-21SYGC/S530-E1/S12/TR9
Manufacturer/Brand:
Everlight Electronics
Part of Description:
LED GREEN-YLW CLR YOKE LEAD SMD
Manufacturer :
Everlight Electronics
Product Category :
LED Indication - Discrete
Color :
Green-Yellow
Configuration :
Standard
Current - Test :
20mA
Features :
Height (Max) :
2.90mm
Lens Color :
Colorless
Lens Size :
1.90mm Dia
Lens Style :
Round with Domed Top
Lens Transparency :
Clear
Millicandela Rating :
12mcd
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
2-SMD, Yoke Bend
Product Status :
Active
Size / Dimension :
2.10mm L x 2.00mm W
Supplier Device Package :
Yoke Lead
Viewing Angle :
25°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2V