PIC24FJ32GU202-I/MV
Manufacturer Part Number:
PIC24FJ32GU202-I/MV
Manufacturer/Brand:
Microchip Technology
Part of Description:
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28UQFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Connectivity :
I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB OTG
Core Processor :
PIC
Core Size :
16-Bit
Data Converters :
A/D 9x12b SAR
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
20
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
External, Internal
Package / Case :
28-UFQFN Exposed Pad
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, I²S, POR, PWM, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
32KB (11K x 24)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
8K x 8
Speed :
32MHz
Supplier Device Package :
28-UQFN (4x4)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V ~ 3.6V