APT1608SYC/J3-AMT
Manufacturer Part Number:
APT1608SYC/J3-AMT
Manufacturer/Brand:
Kingbright
Part of Description:
LED YELLOW 0603
Stock Condition:
2,000
Manufacturer :
Kingbright
Product Category :
LED Indication - Discrete
Color :
Yellow
Configuration :
Current - Test :
20mA
Features :
Height (Max) :
0.85mm
Lens Color :
Colorless
Lens Size :
1.60mm x 0.80mm
Lens Style :
Rectangle with Flat Top
Lens Transparency :
Clear
Millicandela Rating :
650mcd
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Active
Size / Dimension :
1.60mm L x 0.85mm W
Supplier Device Package :
0603
Viewing Angle :
120°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2V