PIC18LF26K22-I/SP
Manufacturer Part Number:
PIC18LF26K22-I/SP
Part of Description:
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SPDIP
Stock Condition:
240
Connectivity :
I²C, SPI, UART/USART
Data Converters :
A/D 19x10b
Mounting Type :
Through Hole
Number of I/O :
24
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Program Memory Size :
64KB (32K x 16)
RAM Size :
3.8K x 8
Speed :
64MHz
Supplier Device Package :
28-SPDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 3.6V