PIC24F32KA304-I/ML
Manufacturer Part Number:
PIC24F32KA304-I/ML
Manufacturer/Brand:
Microchip Technology
Part of Description:
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 44QFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Connectivity :
I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Core Processor :
PIC
Core Size :
16-Bit
Data Converters :
A/D 16x12b
EEPROM Size :
512 x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
39
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
44-VQFN Exposed Pad
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
32KB (11K x 24)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
2K x 8
Speed :
32MHz
Supplier Device Package :
44-QFN (8x8)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 3.6V