F1961UYG-20D000114U1930
Manufacturer Part Number:
F1961UYG-20D000114U1930
Manufacturer/Brand:
Harvatek Corporation
Part of Description:
1.6(L)X0.8(W)X0.35(H) MM
Stock Condition:
3,963
Manufacturer :
Harvatek Corporation
Product Category :
LED Indication - Discrete
Color :
Yellow-Green
Configuration :
Standard
Current - Test :
20mA
Features :
Height (Max) :
0.45mm
Lens Color :
Lens Size :
1.10mm x 0.80mm
Lens Style :
Rectangle with Flat Top
Lens Transparency :
Millicandela Rating :
71.5mcd
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Active
Size / Dimension :
1.60mm L x 0.80mm W
Supplier Device Package :
Chip LED
Viewing Angle :
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.1V