LM3S6911-IBZ50-A2
Manufacturer Part Number:
LM3S6911-IBZ50-A2
Part of Description:
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 108BGA
Stock Condition:
7
Connectivity :
Ethernet, I²C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Number of I/O :
46
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
108-LFBGA
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Program Memory Size :
256KB (256K x 8)
Speed :
50MHz
Supplier Device Package :
108-BGA (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.25V ~ 2.75V