AA3527ASYS/J3-50MAV
Manufacturer Part Number:
AA3527ASYS/J3-50MAV
Manufacturer/Brand:
Kingbright
Part of Description:
LED YELLOW CLEAR 4SMD
Stock Condition:
18,618
Manufacturer :
Kingbright
Product Category :
LED Indication - Discrete
Color :
Yellow
Configuration :
Standard
Current - Test :
50mA
Features :
Height (Max) :
1.90mm
Lens Color :
Colorless
Lens Size :
2.40mm Dia
Lens Style :
Round with Flat Top
Lens Transparency :
Clear
Millicandela Rating :
1600mcd
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
4-SMD, J-Lead
Product Status :
Active
Size / Dimension :
3.20mm L x 2.70mm W
Supplier Device Package :
4-SMD
Viewing Angle :
120°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.3V