AT90PWM316-16MU
Manufacturer Part Number:
AT90PWM316-16MU
Manufacturer/Brand:
Microchip Technology
Part of Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32QFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Connectivity :
SPI, UART/USART
Core Processor :
AVR
Core Size :
8-Bit
Data Converters :
A/D 11x10b; D/A 1x10b
EEPROM Size :
512 x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
27
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
32-VQFN Exposed Pad
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
16KB (16K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
1K x 8
Speed :
16MHz
Supplier Device Package :
32-QFN (7x7)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V ~ 5.5V