PIC18F14K50T-I/SS
Manufacturer Part Number:
PIC18F14K50T-I/SS
Part of Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 20SSOP
Connectivity :
I²C, SPI, UART/USART, USB
Data Converters :
A/D 11x10b
EEPROM Size :
256 x 8
Number of I/O :
14
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Program Memory Size :
16KB (8K x 16)
RAM Size :
768 x 8
Speed :
48MHz
Supplier Device Package :
20-SSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 5.5V