R7FS7G27G3A01CFP#AA0
Manufacturer Part Number:
R7FS7G27G3A01CFP#AA0
Manufacturer/Brand:
Renesas Electronics Corporation
Part of Description:
IC MCU 32BIT 3MB FLASH 100LFQFP
Stock Condition:
6,799
Manufacturer :
Product Category :
Microcontrollers
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, IrDA, MMC/SD, QSPI, SCI, SPI, SSI, UART/USART, USB
Core Processor :
ARM® Cortex®-M4F
Core Size :
32-Bit
Data Converters :
A/D 16x12b SAR; D/A 2x12b
EEPROM Size :
64K x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
70
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
100-LQFP
Peripherals :
DMA, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
3MB (3M x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
640K x 8
Speed :
240MHz
Supplier Device Package :
100-LFQFP (14x14)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V ~ 3.6V