AU3838A-ZRR-1000MA
- Manufacturer Part Number:
- AU3838A-ZRR-1000MA
- Manufacturer/Brand:
- Solidlite
- Part of Description:
- 3838 1000MA 940NM 90 IR LED
- Stock Condition:
- 500
- Manufacturer :
- Solidlite
- Product Category :
- LED Emitters - Infrared, UV, Visible
- Current - DC Forward (If) (Max) :
- 1.2A
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Orientation :
- Top View
- Package / Case :
- 3-SMD, No Lead
- Product Status :
- Active
- Radiant Intensity (Ie) Min @ If :
- 550mW/sr @ 1A
- Type :
- Infrared (IR)
- Viewing Angle :
- 90°
- Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
- 3.15V