AU3535A-ZIR-700MA
- Manufacturer Part Number:
- AU3535A-ZIR-700MA
- Manufacturer/Brand:
- Solidlite
- Part of Description:
- 3535 700MA 950NM IR LED CERAMIC
- Stock Condition:
- 410
- Manufacturer :
- Solidlite
- Product Category :
- LED Emitters - Infrared, UV, Visible
- Current - DC Forward (If) (Max) :
- 1A
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Orientation :
- Top View
- Package / Case :
- 1414 (3535 Metric)
- Product Status :
- Active
- Radiant Intensity (Ie) Min @ If :
- 210mW/sr @ 700mA (Typ)
- Type :
- Infrared (IR)
- Viewing Angle :
- 90°
- Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
- 1.8V