EFM8UB20F64G-B-QFP48R
Manufacturer Part Number:
EFM8UB20F64G-B-QFP48R
Manufacturer/Brand:
Silicon Labs
Part of Description:
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 48TQFP
Stock Condition:
7,510
Manufacturer :
Silicon Labs
Product Category :
Microcontrollers
Connectivity :
EBI/EMI, I²C, SMBus, SPI, UART/USART, USB
Core Processor :
CIP-51 8051
Core Size :
8-Bit
Data Converters :
A/D 32x10b
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
40
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
48-TQFP
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
64KB (64K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
4.25K x 8
Speed :
48MHz
Supplier Device Package :
48-TQFP (7x7)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.65V ~ 3.6V