Z8F082APJ020EG2156
Manufacturer Part Number:
Z8F082APJ020EG2156
Manufacturer/Brand:
Littelfuse
Part of Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28DIP
Stock Condition:
181
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Microcontrollers
Connectivity :
IrDA, UART/USART
Core Processor :
eZ8
Core Size :
8-Bit
Data Converters :
A/D 8x10b
EEPROM Size :
Mounting Type :
Through Hole
Number of I/O :
23
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
28-DIP (0.600", 15.24mm)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
8KB (8K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
1K x 8
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
28-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V ~ 3.6V