DSNU-20-10-P-A
- Manufacturer Part Number:
- DSNU-20-10-P-A
- Manufacturer/Brand:
- Festo
- Part of Description:
- ISO CYLINDER
- Stock Condition:
- 4
- Manufacturer :
- Festo
- Product Category :
- Pneumatics, Hydraulics - Actuators/Cylinders
- Connection Method :
- G1/8
- Construction :
- Round Cylinder
- Features :
- ISO Standardized
- Operating Pressure :
- 11.6 ~ 145 PSI (0.8 ~ 10 bar)
- Operating Temperature :
- -20°C ~ 80°C
- Operation :
- Double Acting
- Product Status :
- Active
- Shaft Detail :
- External Thread M8
- Stroke Length :
- 0.394" (10.00mm)