STM32L083RZT6TR
Manufacturer Part Number:
STM32L083RZT6TR
Part of Description:
IC MCU 32BIT 192KB FLASH 64LQFP
Stock Condition:
1,000
Connectivity :
I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Data Converters :
A/D 16x12b; D/A 2x12b
EEPROM Size :
6K x 8
Number of I/O :
51
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
64-LQFP
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LCD, POR, PWM, WDT
Program Memory Size :
192KB (192K x 8)
RAM Size :
20K x 8
Speed :
32MHz
Supplier Device Package :
64-LQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.65V ~ 3.6V