PIC18LF14K22-I/P
Manufacturer Part Number:
PIC18LF14K22-I/P
Part of Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 20DIP
Stock Condition:
118
Connectivity :
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Data Converters :
A/D 12x10b
EEPROM Size :
256 x 8
Mounting Type :
Through Hole
Number of I/O :
17
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
20-DIP (0.300", 7.62mm)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Program Memory Size :
16KB (8K x 16)
RAM Size :
512 x 8
Speed :
64MHz
Supplier Device Package :
20-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 3.6V