ACSC56-41CGKWA-F01
Manufacturer Part Number:
ACSC56-41CGKWA-F01
Manufacturer/Brand:
Kingbright
Part of Description:
DISPLAY 7SEG 0.56" SGL GRN 10SMD
Stock Condition:
9,606
Manufacturer :
Kingbright
Product Category :
LED Character and Numeric
Color :
Green
Common Pin :
Common Cathode
Current - Test :
20mA
Digit/Alpha Size :
0.56" (14.22mm)
Display Format :
Display Type :
7-Segment
Millicandela Rating :
25mcd
Number of Characters :
1
Package / Case :
10-SMD, No Lead
Power Dissipation (Max) :
75mW
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.669" H x 0.488" W x 0.148" D (17.00mm x 12.40mm x 3.75mm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.1V