NHD-5.7-320240WFB-CTXI#-1
- Manufacturer Part Number:
- NHD-5.7-320240WFB-CTXI#-1
- Manufacturer/Brand:
- Newhaven Display, Intl.
- Part of Description:
- LCD DISP TFT 5.7" 320X240 B/L
- Manufacturer :
- Newhaven Display, Intl.
- Product Category :
- LCD, OLED, Graphic
- Background Color :
- Backlight :
- LED - White
- Controller Type :
- SSD1963
- Diagonal Screen Size :
- 5.7" (144.78mm)
- Display Mode :
- Transmissive
- Display Type :
- TFT - Color
- Dot Pixels :
- 320 x 240 (QVGA)
- Graphics Color :
- Red, Green, Blue (RGB)
- Interface :
- SSD1963 (8-Bit, RGB)
- Product Status :
- Obsolete
- Touchscreen :
- Viewing Area :
- 118.28mm W x 88.60mm H