NHD-2.4-240320YF-CTXI#-1
Manufacturer Part Number:
NHD-2.4-240320YF-CTXI#-1
Manufacturer/Brand:
Newhaven Display, Intl.
Part of Description:
LCD DISPLAY TFT 2.4" 240X320 WHT
Manufacturer :
Newhaven Display, Intl.
Product Category :
LCD, OLED, Graphic
Background Color :
Backlight :
LED - White
Controller Type :
Diagonal Screen Size :
2.4" (60.96mm)
Display Mode :
Transmissive
Display Type :
TFT - Color
Dot Pixels :
240 x 320
Graphics Color :
Red, Green, Blue (RGB)
Interface :
Parallel, 16-Bit (RGB)
Product Status :
Obsolete
Touchscreen :
Viewing Area :
38.72mm W x 54.36mm H