AFR240320A0-1.77INTM
- Manufacturer Part Number:
- AFR240320A0-1.77INTM
- Manufacturer/Brand:
- Orient Display
- Part of Description:
- 1.77'' IPS 240X320 MCU/SPI/RGB
- Manufacturer :
- Orient Display
- Product Category :
- LCD, OLED, Graphic
- Background Color :
- Backlight :
- LED - White
- Controller Type :
- ST7789V
- Diagonal Screen Size :
- 1.77" (44.96mm)
- Display Mode :
- Transmissive
- Display Type :
- TFT - Color, IPS (In-Plane Switching)
- Dot Pixels :
- 240 x 320
- Graphics Color :
- Red, Green, Blue (RGB)
- Interface :
- MCU, RGB, SPI
- Product Status :
- Active
- Touchscreen :
- Non-Touch
- Viewing Area :
- 29.64mm W x 38.32mm H