AFL240320A0-2.8N12NTM-ANO
Manufacturer Part Number:
AFL240320A0-2.8N12NTM-ANO
Manufacturer/Brand:
Orient Display
Part of Description:
2.8'' ARDUINO TN TFT 240320 SPI
Manufacturer :
Orient Display
Product Category :
LCD, OLED, Graphic
Background Color :
Backlight :
LED - White
Controller Type :
ILI9341V
Diagonal Screen Size :
2.8" (71.12mm)
Display Mode :
Transmissive
Display Type :
TFT - Color
Dot Pixels :
240 x 320
Graphics Color :
Red, Green, Blue (RGB)
Interface :
SPI
Product Status :
Active
Touchscreen :
Non-Touch
Viewing Area :
44.80mm W x 59.20mm H